Rady i pomoce dla klientów naszej firmy

Chcesz poznać sekret spokojnego i zdrowego snu?
Chcesz wiedzieć jakie są podstawowe zalety materacy?
Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać dla siebie idealny materac?


Szukasz odpowiedzi na jedno z powyższych pytań?
Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego poradnika.
Z pewnością ułatwi on wybór najodpowiedniejszego produktu.

Z chwilą gdy spokojny sen w domowym zaciszu przestaje zapewniać Ci odpoczynek, a rano wstajesz z łóżka obolały zamiast tryskać rześkością i werwą do działania, najwyższy czas pomyśleć o zakupie materaca. Tylko jego zastosowanie pozwoli radykalnie zwiększyć komfort Twojego snu. Dobrze dobrany materac wpłynie na polepszenie jego jakości, co przełoży się z kolei na wzmocnienie procesu regeneracji Twoich sił. źle dopasowany, wydatnie skróci czas jego trwania, może również doprowadzić do pogłębienia się lub wywołania różnego rodzaju schorzeń. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego typu materaca. KRĘGOSŁUP3 Nigdy, przenigdy nie decydujmy się na produkt, który zachwala ktoś z rodziny lub znajomy. Materac ma spełniać tylko nasze wymogi oraz odpowiadać indywidualnym potrzebom naszego organizmu. Nie istnieje więc produkt idealny, nie ma zdecydowanie najlepszego spośród wszystkich dostępnych na rynku. Jak więc w tej sytuacji wybrać ten właściwy model? Jak nie zgubić się w natłoku ilości dostępnych na rynku modeli oraz nie dać się omamić informacjom pochodzących od niekompetentnych sprzedawców? Za podstawę świetnie posłużą informacje, o których wspominamy poniżej. Następnym krokiem powinny być odwiedziny w jednym z naszych sklepów, gdzie osobiście wypróbują Państwo wybrane materace. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzać materac kładąc się na nim całym ciałem, nigdy nie testujmy go wyłącznie poprzez siadanie na jednej z jego części. Gdy leżymy na materacu, jego powierzchnia powinna być jak najbardziej elastyczna. Każdy punkt ciała musi być odpowiednio podparty, tak aby kręgosłup był utrzymany w linii prostej.

Na początku powinniśmy dopasować idealny rozmiar do swoich potrzeb oraz możliwości przestrzennych. Materac dla dorosłego człowieka powinien być dłuższy o 20cm od jego wzrostu. Zalecana szerokość dla jednej osoby to 90cm. Typowe rozmiary materacy dostępne na rynku to: 80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200 oraz 200x200. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyś zdecydował się np. na materac o wymiarach 110x210. W naszych sklepach zamówisz również produkty o niestandardowych rozmiarach.

Kolejnym krokiem powinno być określenie wkładu materaca, na którym czujemy się najlepiej. Wkład stanowi jego serce. Wygląd zewnętrzny, do którego powinniśmy przykładać najmniejszą wagę jest tylko jego opakowaniem. KRĘGOSŁUP2 Na rynku produkowane są obecnie różne rodzaje materacy. Znajdziemy więc w ofercie produkty ze sprężynami bonellowymi, sprężynami kieszeniowymi, blokami lateksu, pianki poliuretanowej, pianki termoelastycznej czy też płytami kokosowymi. Niejednokrotnie zdarzy się jednak, że w środku materaca łącznie znajdziemy kilka z wymienionych składników. Producenci stosują takie rozwiązania, aby zapewnić zróżnicowaną twardość swoich wyrobów. Właściwa twardość materaca powinna być bardzo istotnym kryterium podczas jego wyboru. Materac powinien być średnio-twardy. Zbyt sztywny spowoduje, że uciskane będą nasze naczynia krwionośne, a mięśnia zareagują skurczami oraz nadmierną napiętością. Zbyt miękki wymusi nienaturalną, wykrzywioną pozycją kręgosłupa podczas snu, a w efekcie doprowadzi do bólów kręgosłupa i całych pleców. KRĘGOSŁUP4 W tym miejscu należy więc zdecydowanie obalić mit materacy twardych jako najlepszych dla naszego zdrowia. Tylko idealnie sprężysty materac zapewni punktowe podparcie ciała, a najlepiej spełniają tę funkcje materace lateksowe i z wkładem ze sprężyn kieszeniowych. Warto pamiętać, że wszystko zależy od masy naszego ciała np. ten sam materac zapewni osobie ciężkiej idealnie podparcie, podczas gdy dla szczuplejszego człowieka będzie zbyt miękki. Często producenci stosują pewne zabiegi wypuszczając na rynek swoje produkty w zróżnicowanych wersjach twardości zalecanych dla osób o odpowiedniej wadze. Gdy w przypadku odpowiadającego nam materaca istnieje możliwość wyboru twardości, zawsze warto wypróbować każdą z nich przed zakupem. Osobną kwestią pozostają ludzie z problemami i schorzeniami ortopedycznymi, którzy twardość materaca powinni dobrać w bezpośredniej konsultacji z w pełni kompetentnym lekarzem.

Coraz częściej na rynku pojawiają się materace, których wkłady dzielą się na kilka stref. Ułożone kolejno na długości materaca, różnią się twardością, a co za tym idzie zapewniają zróżnicowane podparcie. Ten zabieg ma na celu zapewnienie jeszcze lepszego ułożenia kręgosłupa podczas użytkowania materaca. KRĘGOSŁUP1 Każda ze stref zapewnia inną twardość dla poszczególnych partii naszego ciała, inaczej powinny być bowiem podpierane nasze barki czy też lędźwie, a inaczej nogi. Jeśli materac znajdujący się w kręgu naszych zainteresowań posiada wielostrefowość, zawsze poać materac, tak aby wełna grzała nas zimą, a bawełna zapewniała odpowiedni przepływ powietrza w lecie. Osoby borykające się ze schorzeniami alergicznymi zdecydowanie powinny wybrać materac w wersji z pokrowcem antyalergicznym - zdejmowanym i przeznaczonym do prania. Oprócz wspomnianych typów pokrowców, w naszych sklepach można również zakupić materace w wersjach z obszyciami ekskluzywnymi, takie jak: Aloe Vera, Medicott, Lyocell, Seacell, Kaszmir czy Jedwab. Pamiętajmy tylko, że jeœli zdecydujemy się na pokrowiec stały, bez możliwoœci prania, by przedłużyć jego trwałoœć warto dokupić przekładkę lub specjalny ochraniacz, który w razie potrzeby możemy uprać w dowolnej chwili. W swojej ofercie posiadamy nawet ochraniacze nie przepuszczające płynów.

Rodzaj surowców zastosowanych przy produkcji materacy przekłada się oczywiście na jego cenę finalną. Chcąc uzyskać lepszą jakość i trwałość produktu musimy głębiej sięgnąć do swojej kieszeni. Wcale nie oznacza to jednak, że najdroższy z materacy będzie absolutnie najlepszy. Warto tylko pamiętać, że zastosowanie surowca o pochodzeniu naturalnym (lateks) zapewni lepszą jakość od w pełni sztucznego (pianka), a nowsza technologia (sprężyny kieszeniowe) pozwoli uzyskać więcej pozytywnych cech niż starsza (sprężyny bonellowe).

Mając już za sobą wybór materaca warto na koniec rozważyć zakup specjalnie przygotowanego stelaża, który jeszcze bardziej zwiększy komfort naszego snu i przede wszystkim zapewni wykorzystanie wszystkich właściwości materaca. W naszej ofercie znajdują się stelaże odpowiednie dla każdego rodzaju materaca (nieregulowane, regulowane ręcznie, regulowane elektrycznie). Producenci zalecają zastosowanie stelaży sprężynujących do wszystkich materacy silnie dopasowujących się do kształtu ciała. By zapewnić odpowiednie podparcie, zachować stosowny przepływ powietrza oraz zapobiec szybkiemu zniszczeniu materaca podczas jego użytkowania zalecane są stelaże, w których przerwy między poszczególnymi listwami nie wynoszą więcej niż 4 cm.