Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac? Opublikowany:06.06.2019 13:40:13

Choć regularnej wymiany materaca nie da się uniknąć, można wydłużyć czas jego eksploatacji poprzez stosowanie rad, które zostały zgromadzone w tym artykule. Wszak codzienna, wielogodzinna eksploatacja ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie będzie materac po kilku latach, jednak można zrobić wiele, aby był on jak najlepszy.

Przewracanie raz na pół roku

To rada, którą można usłyszeć, odwiedzając dobre sklepy z materacami np. w Warszawie. Minimum raz na sześć miesięcy należy odwrócić materac na drugą stronę i zmienić kierunek jego ustawienia. Ten zabieg spowoduje, że materac będzie miał możliwość powrotu do swojego pierwotnego kształtu i zachowa sprężystość na dłużej.

Regularne dbanie o higienę

Gdyby przyjrzeć się pod mikroskopem temu, ilu nieproszonych gości znajduje się w pościeli czy na materacu, można przeżyć prawdziwy szok! Roztocze, pleśń, grzyby – wszystkie te żyjątka mają świetne warunki do bytowania, jeśli rzadko odkurza się materac lub zapomina się o codziennym wietrzeniu sypialni. Wszak na jego powierzchni gromadzi się dużo substancji takich jak m.in. złuszczony naskórek, drobinki kurzu, włosy czy pot. Warto jednak nie zapominać o regularnych zabiegach czyszczących, w szczególności, jeśli wśród domowników znajdują się osoby cierpiące na alergie, choroby dermatologiczne czy schorzenia górnych dróg oddechowych.

Wietrzenie nie tylko po zakupie

Wielu świeżo upieczonych właścicieli materacy dostaje w salonach radę, że po przywiezieniu go do domu należy przez kilka godzin go wietrzyć. Warto jednak ją stosować w mniejszym wymiarze, nie ograniczając się tylko do chwil świeżo po zakupie. Rekomenduje się, żeby przynajmniej raz w tygodniu zdjąć z materaca pokrowiec i odczekać kilkanaście minut, żeby pozwolić na swobodną cyrkulację powietrza.

Uwaga na zgniecenia

Przy przenoszeniu czy ustawianiu materaca, warto zwrócić uwagę na to, żeby nie uległ on niepotrzebnemu odkształcaniu się. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której chce się go np. zgiąć w celu przechowania. Bardzo niekorzystnie na jego sprężystość wpływają także inne zachowania takie jak np. skakanie czy siadanie na jego brzegu. Warto je ograniczyć, żeby móc cieszyć się wygodnym posłaniem przez kilka lat.

Opłaca się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić swojemu ciału komfortowe warunki do wypoczynku. Pod tym względem warto zasięgnąć rady doświadczonej obsługi, jaką może pochwalić się rekomendowany sklep. Materace kupione w takim miejscu będą nie tylko wysokogatunkowe, ale będzie można także uzyskać cenne wskazówki na temat najlepszych sposobów dbania o nie. Wybierając sklep z materacami marki, którą się ceni, warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy materac nie zachowa swojej świetności, jeśli będzie się go użytkowało w sposób nieprawidłowy.